z egy remek ötlet. Mármint a következőről van szó. Az ember ugye éhes lesz. Előbb-utóbb. Inkább előbb. Tehát, ha egyszer rájön az ember fiára, hogy márpedig ő most főzni fog, akkor ugye fogalma sincs, hogy hogyan is kell. Mármint a bénábbjának fogalma sincs. Ebből már asszem látszik hogy... mindegy. Szóval, lett egyszer csak valakinek olyan ötlete, hogy ilyesmit akár fel is lehetne rakni hálóra. Ő volt Puszi, az Ég nyugosztalja. Ezért aztán ha kedvem szottyan, ide jegyezgetem le azokat a kajákat, amelyeket kikísérletezgetünk vagy máshonnan hallunk. Használd hát hát eme recepteket egészséggel és bátorsággal.

Eddigi étkek

Spagetti

Hozzávalók:

1 csomag spagetti tészta, olaj, só, víz, 1 fej vöröshagyma, 1 db löncshúskonzerv, 2 doboz paradicsomsűrítmény, 1 db nagy sárgarépa, néhány krumpli, 10 dkg gépsonka, pirosarany, oregánó, fekete tört bors, őrölt pirospaprika, ananászkonzerv, 15 dkg sajt.

Végy egy nagyobbacska serpenyő jellegű izét, önts bele egy kevés olajat. Továbbá egy tésztafőzésre alkalmas méretű edénybe rakj sok vizet, csapott evőkanál sót és olajat, a későbbiek közepette forrald fel, majd rakd bele a tésztát főni. Néha kevergesd és kóstolgasd, hátha kész. Vágd apróra a fej vöröshagymát, majd pirítsd meg a serpenyőben. Ezután vedd le a tűzről, rakj izlés szerint pirospaprikát a hagymára, és kevergesd. Ezután a cucc kerüljön vissza a tűzre, te pedig csoportosítsd át az összetört löncshúst a konzervből a serpenyőbe. öntsd fel vízzel, rakd bele a ledarált sárgarépát és kevergesd. Rövid főzés után belerakható a csíkokra vágott gépsonka, a sürített paradicsom és a kis kockákra vágott krumpli. Főzd pár pár percig, oszt jöhetnek a fűszerek: só, oregánó, pirosarany és bors ízlés szerint. Az így elkészült keveréket főzd közepes lángon (és közben kevergesd ezerrel), míg jónak nem ítéled - ehhez elengedhetetlen, hogy a krumpli megfőjön - ez kóstolgatással tökéletesen megítélhető. Mikor már úgy érzed, hogy mindjárt kész, tedd bele az darabokra vágott ananászt, és hagyd kicsit főni. Ha a tészta is elkészült, reszelt sajttal tálald és fogyaszd.

Bundáskenyér

Hozzávalók:

A következő mennyiségek egy személy általi elfogyasztásra vonatkoznak. Tehát. Fél kiló nem túl friss kenyér, négy tojás, olaj, tej, só.

Ragadj meg egy serpenyőt, boríts bele olajat és rakd fel a tűzre hadd melegedjen. Közben konvertáld szeletekbe a kenyeret, valamint a tojásokat egy kevés tejjel verd fel egy tálban. Hints a felvert tojásokra egy csipet sót, majd keverd el. Ezután végezd a következő műveletet, amíg megvannak a szükséges alkatrészek: ragadj meg egy szelet kenyeret, tunkold meg mindkét felét a tojásban, majd hajítsd a serpenyőbe, amiben ekkor remélhetőleg forró olaj található. Ha megvagy, tejjel fogyaszd.

Lasagne

Hozzávalók:

1 doboz lasagne tészta (kipróbálva: Barilla - La Collezione és Colavita tészták, azok rendben vannak), 40g vaj, 40g liszt, 750ml tej, még egy kis vaj, fél kg darált hús, 25dkg sárgarépa, sajt ízlés szerint de úgy 250g biztos, 100ml paradicsomkonzerv vagy sűrített paradicsom, 1-2 fej vöröshagyma, 2 teáskanál natúr vegamix, csipet bors és só, pirospaprika, oregánó. Esetleg fehérrépa, paradicsom, bazsalikom, majoranna.

Először is a nagyon hangzatos nevezetű besamel mártást kell csinálni, mer az nekünk jó. Mégpedig úgy, hogy a 40g vajat megolvasztjuk, belerakjuk a 40g lisztet, jól elkeverjük és addig sütjük amíg ki nem fehéredik a liszt. Ekkor az előre felforralt 750ml tejet szép lassan hozzáöntjük és csomómentesre keverjük. Mivelhogy ez az istennek nem fog összejönni, lehet azzal szórakozni, hogy átszűrjük az egészet, majd a szűrőben maradt trutyit belelógatva a lébe addig gyömöszöljük míg jó nem lesz. Nna. Hagymát apróra vágni, olajban pirítani, majd hozzátenni a darált húst. Fedő alatt párolni, idönként megkeverve hogy ne álljon össze. Ekkor meg is lehet fűszerezni a sóval (fél teáskanál)-borssal. Közben lereszelni a répát, majd ha már megpárolódott a darált hús akkor levesszük tűzről és hozzárakjuk a lereszelt répát és az esetlegesen még hozzárakott egyéb cuccot reszelve. Ettől lehűl a mutyi, ekkor hozzárakjuk az ízlés szerinti pirospaprikát ami nagyjából egy teáskanálnyi, de ha gagyi a paprika akkor ennek 2-3szorosa is lehet. Kever, kever, kever, kis vízzel kever kever hogy befedje a mindent. Az egész paradicsomot feldaraboljuk és belerakjuk és addig főzzük fedő alatt míg szétfő a paradicsom. A paradicsommal egyszerre mehet bele a vegamix, bazsalikom, majoranna, oregánó meg amit még akartok. Ha szétfőtt a paradicsom, mehet hozzá a paradicsomszósz és még valami vizet is valószínűleg. Ezt még főzzük hogy összeforrjon és a végére egy sűrű truttyót kapunk. Aztán megragadozunk valami tűzálló tálat, célszerűen két olyan másfél literes jellegű jénai tálat jelent nálunk. Ezeket kivajazzuk a "még egy kis vajjal". Az aljára egy nagyon (!) vékony rétegben piros mártás, arra 1 réteg tészta, arra 1 réteg fehérmártás amire piros mártás stb addig ismételve amíg tetszik. A végére fehér mártás kell legyen. Az eredményt jóízűen megszórni vajjal és megsütni 220 fokon kb 20 percig.

Fonott kalács

Hozzávalók:

1 kg sima liszt, 8 dkg cukor, 10 dkg margarin vagy 8 dkg zsír, 9 dl tej, 3 dkg élesztő, kávéskanlál só.

Az élesztővel, 1 dl langyos tejjel és 3 kanál liszttel készíts kovászt és tedd langyos helyre. A cukrot, sót a langyos tejben oldd fel. A lisztet a kovásszal és szükség szerinti mennyiségű tejjel keverd el és dagaszd amíg megfelelőnek nem találod. A vége felé az olvasztott vajat vagy zsírt dolgozd a tészta közé. A tésztát a tálból kiemelve, a tál alját és oldalát, továbbá a tészta tetejét hintsd meg liszttel, majd takard le a cuccost és langyos helyen hagyd kelni egy jó órát. Ezután borítsd lisztezett deszkára, vágd háromnak annyiszorosára, amennyire gondolod (előnyős, ha az összefonott kalács belefér a tepsidbe...) - esetleg négy többszöröseire, ha tudsz néggyel fonni - és sodord ki a sodorványokat. Fondd meg a kalácsot, és még keleszd a cuccot egy kicsit. Ha megvan, a tetejét kendd meg tojással és kb. 3/4 órán keresztül lassú tűznél süsd. Ha a teteje nagyon megbarnul, tégy reá fehér papírt és úgy süsd tovább.

Pizza

Hozzávalók:

1/2 kg sima liszt, 2 dl tej, 5 dkg élesztő, 1/2 dl olaj, kevés só, oregánó, bors, egy kis fej hagyma, 2 db paradicsomsűrítmény konzerv, valamit feltétnek amit akarsz.

Ragadd meg a lisztet, borítsd egy bazi edénybe, amiben dagasztani akarod. Hogy te nem akarod? All1, muszáj :-) Tehát. Futtasd fel a langyosított tejben az élesztőt, majd öntsd a lisztre, szórd meg a sóval, oszt kutymold össze. Az olajat valamikor a kutymolás közben kell hozzárakni, de ne a végén, mert megszenvedsz vele... Ha ez megvan, akkor dagaszd a cuccost, amig tészta kinézete nem lesz. Ezután hintsd meg a tésztát és az edényt liszttel, és rakd meleg helyre kelni. Kel, kel, kel, mintegy fél órát. Ha megkelt, akkor ragadd meg, es kutymold meg még egyszer, oszt mehet vissza a radiátorra kelni :-) Eme műveletet nem muszáj megcsinálni, ám érdemes, mert a Zsuka szerint így sokkal finomabb ;-) Namost. Ha megkelt, egy jókora tepsibe bele kell lapítani, oszt berakni a sütőbe, jól. Ekkor neki lehet állni a pizzaszósz elkészítésének, ami abból áll, hogy az ember a hagymát pici darabokra vágja, kevés olajban megpirítja, beleönti a paradicsomsűrítményt, szór rá oregánót, sót, borsot, oszt felforralja a cuccost, és pár percig főzi. Ha kész, a gázról levéve tároljuk, amig nem kell. Mikor a pizza már majdnem megsült, vedd ki a sütőből, kutymold rá a pizzaszószt, majd a feltétet, és süsd tovább. Ha kész, akár meg is ehetnéd...

Puding

Hozzávalók:

Egy liter tej, egy csokis és vaniliás pudingpor, babapiskóta, 2 banán, 1 narancs, 8 púpos evőkanál cukor.

Végy egy viszonylag kis méretű lábost. Kevés hideg tejjel keverd el a csokis pudingport és a kificamodott ízlésed szerinti cukrot. Ekkor a maradék hideg tejet is borítsd hozzá, és folytonos kevergetés közben forrald fel. Az így elkészült képződményt öntsd egy üvegtálba (igazából persze tökmindegy mibe, csak így esztétikus :-), szór rá darabokra vágott banánt és babapiskótát. Ezután az előzőhöz hasonlóan főzd meg a vaniliás pudingot is, öntsd rá a csokisra, továbbá ismételd meg a fenti műveleteket, végül díszítsd banán és narancsszeletekkel. Hűtve tálald.

Puding (házi)

Hozzávalók:

Fél liter tej, 2 tojássárgája, 5dkg cukor, 1 púpozott evőkanál finomliszt, fél csomag vaníliáscukor, 1dkg vaj.

Hát ezt nemtom, gondolom értelemszerű :-)

Virslis tarhonya

Hozzávalók:

1 csomag tarhonya, 1 kg krumpli, őrölt paprika, só, kevés olaj, 2 pár virsli, 1 fej vöröshagyma, 1 db leveskocka

Fogj egy jó nagy lábost, önts bele egy kevés olajat, a feldarabolt hagymát és a tarhonyát pirítsd addig, amíg a tarhonya kissé barna nem lesz. Ekkor rakd bele a közepes méretűre vágott krumplit. Keverd össze, majd szórj rá ízlés szerint paprikát, és megint keverd össze. Öntsd fel bőven vízzel, majd tedd bele a szeletekre vágott virslit, és a leveskockát. Ezután az egészet főzd, amíg a tarhonya meg nem puhul. Elképzelhető, hogy néha kell egy kis vizet utánatölteni.

Házi Baileys

Hozzávalók:

1.2 liter tejszín, 1/2 liter rum, 1 csomag vaniliás cukor, 40 dkg porcukor, 1 csomag mogyorós cappuccino.

Fogj egy jó nagy lábost, burítsd össze, kutymold össze, hűtsd be oszt kész.

Tiramisu

Hozzávalók:

36-40 rúd babapiskóta (én a rózsaszín dobozos MANNER view márkát javaslom), 250 g Mascarpone sajt, 2 tojás, 2 csapott evőkanál kristálycukor, 1 evőkanál rum vagy konyak (lehet kevesebb), 0,5-1 dl tej, 1-2 kávéscsésze (na nem a német "kávésbödön") feketekávé, szükség szerinti mennyiségben kakaópor (rendes kakaópor, nem instant).

Összekeverjük a tejet a kávéval, beletesszük 1 evőkanál cukrot, és az 1 evőkanál rumot vagy konyakot. Egy tálban felverjük a két tojás sárgáját a másik evőkanál cukorral. A tojásos masszához hozzáadjuk a mascarpone sajtot, és alaposan összekeverjük. A maradék két tojásfehérjét keményre verjük, majd hozzáadjuk a mascarponés, tojásos masszánkhoz (finoman, nagy mozdulatokkal, hogy a tojásos hab ne essen össze). Egy négyszögletes tál aljára a mascarpone-s masszából teszünk egy kicsit. Vesszük a babapiskóták felét, egyesével a kávés löttybe mártjuk (megmártjuk teljesen), de nem áztatjuk nagyon. A négyszögletes tálba helyezzük őket szépen egymás mellé, hogy nagyjából kitöltsék a tál alját. A négyszögletes tál aljában lévo beáztatott babapiskótát lefedjük a habbal (nem az egésszel, csak hogy lefedje. Ne feledkezzünk el arról sem, hogy van még 18-20 piskótánk). Megszórjuk kakaóporral (javaslok pici szitát vagy teaszűrőt). A krémes babapiskótákra rárakjuk a maradék 18-at (szintén megmártogatva a kávés lötyiben), és ráöntjük a maradék mascarponés, tojásos masszát. Szépen simítsuk el a tetejét, majd megint megszórjuk kakaóporral.

Megjegyzések:

  1. Ha útközben olyan érzésünk van, hogy a befektetett babapiskóták között pár nem ázott meg eléggé, akkor a habbal való befedés előtt meglocsolhatjuk még egy kis kávéval. Ám vigyázat, egészen biztos, hogy egy babapiskótára nem kell egy kávéskanálnyi kávénál több pótlás, sőt.
  2. A Tiramisu tipikus elrontási módjai közé tartozik a túláztatott és a nem eléggé áztatott babapiskóta. A pontos áztatást a fentinél jobban sajnos nem tudom leírni, ki kell tapasztalni.
  3. Babapiskótának én a MANNER view nevu babapiskótát ajánlom, ezt szinte bármelyik nagyobb áruházban lehet kapni. De ha nem sikerül beszerezni, akkor megteszi a hagyományos magyar babapiskóta is, viszont lehet, hogy egy kicsit több cukor kell majd.
  4. Mi általában dupla adagot szoktunk csinálni, egy nagyobb tálat választunk, és 3 rétegben rakjuk a piskótákat egymásra, de ez a lényegen nem változtat.

Tojásos-hagymás kotyvalék

Hozzávalók:

Kell ugye n db tojás (ki mennyit szeret), pár szem krumpli, egy (két) nagyocska fej vöröshagyma, egy csipet olaj, némi só, esetleg valami izgalmas fűszersó.

Erőnket megfeszítve kirántjuk a héjából a krumplikat, osztán úgy 1 köbcentis darbokra saraboljuk. A kapott sarabokat félkészre főzzük (vízben, sóval). Közben kis cafatokba konvertáljuk a hagymát, és a csipet olajon megpirítjuk. Ha a fentiek megvannak, akkor ráütjük az iruló-piruló hagymára a tojásokat (ha volt koztük rossz is, és voltunk olyan bénák, hogy beleütöttük, akkor hányás után kezdjük előről az egészet), majd tételezzük rá a félig főtt krumplicskákat. Kutymoljuk össze és süssük-főzzük jó pirosra (vagy aki véresen szereti, az csak latyakosra). Osztán meg lehet hinteni még sóval és/vagy fűszersóval, majd (például) tejjel s friss kenyérrel fogyasztandó.

Gofri

Hozzávalók:

gofrisütő, 4dl tej, 2db egész tojás, 30dkg liszt, 5dkg vaj, fél csomag szárított élesztő,csipet só, 1 evőkanál cukor, reszelt citromhéj, fahéj ízlés szerint

A tejet felmelegítjük majd beletesszük a vajat megolvasztás céljából. A lisztet, cukrot, sót, élesztőt, citromhéjat egy tálban vegyítjük a két egész tojással (a héja nélkül :-), oszt kézi keverőgéppel összekutymoljuk, miközben a tejet benne a vajjal folyamatosan a kutymolékhoz adagoljuk. Addig keverjük, míg síma, hólyagosra nem kevertük a keveréssel keverve. A gofrisütőt előmelegítjük, majd vékonyan megkenjük vajjal. Cca 1 merőkanál (de mekkora evőkanál?) masszát töltünk a sütőlapra és 3-4 percig sütjük. A kész gofrit ízesíthetjük amivel akarjuk, például mogyorókrém, porcukor, lekvár, fahéjas cukor, izé, füző, ezek tetejére tejszínhab, stb. Jó tudni, hogy több cukor = barnább gofri.

Rakott krumpli

Hozzávalók:

közepes méretű tepsi, jóég tudja mennyi krumpli, 6-8 tojás, fél kiló darált hús (sertés/pulyka/marha/kevert), egy kevés olaj, 1 gerezd fokhagyma, csipet só, esetleg bors, rá és hozzás sok tejföl

A tepsihez hozzámérjük a krumplit, hogy nagyjából annyi legyen amennyi kell (amennyi belefér). Krumplit héjában megfőzni míg puha nem lesz. A tojásokat is megfőzzük. A fél kiló darált húst egy kevés olajban megpirítjuk, míg megfő a saját levében, közben a gerezd fokhagymát összenyomva vagy kicsire darabolva kávéskanál sóval, ízlés szerint némi borssal hozzákeverjük. A tepsit vékonyan kiolajozzuk. A tojást és a krumplit megpucoljuk, majd szép rétegeket képzünk belőlük a tepsibe: krumpli, tojás, krumpli, hús, krumpli ... ameddig van alapanyag, majd a végén tejfölt a tetejére. Minden réteget kicsit sózzunk meg, kivéve a húst. Ha megvan, betoljuk a sütőbe, és sütjük amíg jó nem lesz. Tejföllel tálalni.

Quesadilla

Hozzávalók:

8 db tortilla lap (ha a kisebbik fajta), 60 dkg csirkemell filé, 3 db kaliforniai paprika, 2db lila hagyma, 30 dkg trappista sajt, 2 db vörösbab konzerv (kb 1.5 kellene), erőspista, nagy pohár tejföl, só, fokhagyma, ketchup, Worcestershire szósz, oliva olaj

A csirkemellet vékony csíkokra vágjuk, olívaolajon lepirítjuk, sóval és erőspistával ízesítjük ízlés szerint. A paprikát csíkokra, a hagymát cikkekre vágjuk és szintén lepirítjuk, sózzuk, fokhagymával fűszerezzük. A bab konzervet pürésítjük, a sajtot lereszeljük és ezzel az előkészületekkel megvolnánk. A tortilla lapot ha szükséges, megmelegítjük, hogy könnyebb legyen hajtogatni, majd megkenjük két evőkanál babpürével, ezután ráhalmozzuk a pirított zöldséget és a csirkét, az egészet megszórjuk reszelt sajttal, a tortilla két szélét ráhajtjuk a töltelékre majd feltekerjük henger alakúra. Kevés oliva olajon serpenyőben mindkét oldalán megpirítjuk, majd 180 fokon sütőben 10 percig sütjük. A tejfölt ízesítjük sóval, erős pistával, ketchuppel és Worcestershire szósszal ízlés szerint, jól összekeverjük és a már kész, forró quesadilla tekercsre öntjük.